Головна сторінка сайту гімназії "Діалог" > Новини > Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній»

Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній»


29.05.2019, 16:10

Учні 5-Б,В класів з класними керівниками Гаврилюк Ж.М. та Кузьминець Т.В. здійснили поїздку до одного з найтаємничих міст України- Чернігова, а саме в Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній». Він просто таки насичений легендарними історичними пам’ятками. Зокрема, можна назвати Колегіум, П’ятницьку церкву, Антонієві печери, Катеринівську церкву.

Колегіум - чи не найстаріший навчальний заклад в Україні. Йому понад 300 років! Там вчили усіх предметів виключно на латинській мові. Адже тоді латина була ніби зараз англійська. У Колегіумі навчалися самі хлопці. Їм могло бути від 8 до 16 років і всі вони сиділи разом в одному класі. Покаранням за невивчені уроки та погану поведінку ставало побиття різочками, які завжди стояли в кутку. До речі, неука та бешкетника бив не вчитель, а його однокласники. Вразив учнів і Свято-Троїцький собор - це визначна архітектурна пам’ятка доби Гетьманщини у Чернігові.

Він був побудований у 1695 році. Фасад храму має спеціальні ніші, в яких вміщені мальовані ікони, і відтак здається що вони об'ємні, це ефект 3 D. Як розповів екскурсовод Михайло, вирізьблений наче соти, хрест на фасаді, - пропускає сонячне світло так, що в середині храму здається, що то наче божественне світло ллється з неба, і все здається більш урочистим. Для цього цей хрест розміщений точно на захід сонця.

Дуже цікавою була зустріч з дуже популярним будинком – оселею гетьмана Івана Мазепи. Дім був побудований аж у 1690 році. На його фасаді нараховується 27 відмінностей, несиметричних деталей, як нам розповідав екскурсовод Михайло. Вони є в обрамленнях вікон, у карнизах. Існує легенда про наречену Мазепи, Мотрю. Мотря була проклята своєю матір’ю, бо закохалася у гетьмана Івана. Кажуть, що дух дівчини досі перебуває у цих стінах. І якщо прийти до цього дому вночі та обійти його,- можна побачити її дух. Живе тут і дух Великого Шевченка.

З Чернігівщиною у знаменитого Кобзаря було пов’язано дуже багато у житті. Він не раз повертався сюди до поліського краю, до Чернігівщини та навколишніх сіл. І вперше бував тут ще в дитинстві. Шевченка вражала таємнича природа цієї землі, а відтак дуже надихала на створення нових картин та творів.

Учениця 5-В класу Суліма Катерина


Повернутися назад