Головна сторінка сайту гімназії "Діалог" > Новини, Учнівське самоврядування > Самоврядування від XII століття і до сьогодні.

Самоврядування від XII століття і до сьогодні.


11.12.2011, 12:54

   Щорічно 7 грудня в Україні урочисто відзначається День самоврядування. Люди на теренах нашої Батьківщини зустрічають цей день по-різному. Але чи усім відома історія цього свята?

   Свій початок місцеве самоврядування бере ще з часів наших предків слов’ян, коли задля вирішення певної проблеми скликалася рада територіальних общин. Пізніше община переросла у громадівську раду, а та, в свою чергу, – у сільську громаду, що об’єднувала людей за територіальними ознаками.

   Також варто зазначити, що в основі будь-якої офіційної або неофіційної ради лежить Магдебурзьке право, суть якого полягає у відокремленні та наданні кожному місту самоуправління на кооперативній основі.

    У 1764—1783 рр. було ліквідовано Гетьманщину й автономний устрій України, а з ним і Магдебурзьке право в її містах. Але вже у 1917 році під час лютневої революції в Росії було визнано дійсною декларацію про громадські збори, що зумовило поновлення громадського руху та подальший розвиток самоврядування.

    Теоретики Радянської України від самого початку розвивали думку, що Ради повинні поєднувати в собі функції місцевих органів державної влади і функції місцевого самоврядування. Отож, як під час Громадянської війни, так і під час отримання Україною незалежності та розпаду СРСР, самоврядування не переставало розвиватися завдяки чому й вийшло на новий вищий рівень.

   21 травня 1997 року був прийнятий новий Закон «Про місцеве самоврядування в Україні». Цей закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

   З того часу в нашій гімназії та інших школах міста Києва цього дня влаштовують свято, аби вшанувати пам'ять тих, хто присвятив своє життя розвитку громадських організацій та зробив вагомий внесок у розвиток нашої держави.

Литвиненко Ольга.


Повернутися назад